Monday, April 20, 2009

Juventus Torino - Inter Milano 1-1

Inter and Juventus team photo

Suporterii lui Juventus Torino fac atmosfer? înaintea meciului cu Inter, terminat 1-1.

Juventus Torino a ratat ocazia de a se apropia de Inter Milano in fruntea clasamentului Serie A dupa remiza de sambata, scor 1-1.

Juventus Torino si Inter Milano au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci din cadrul etapei a 31-a a campionatului italian de fotbal, Serie A. Golurile partidei au fost marcate de Grygera (min.90+1) pentru gazde, respectiv Balotelli (min.64) pentru oaspeti.

"Batrana Doamna" a inceput in corzi partida, tremurand serios la ocazia lui Balotelli. Tanarul atacant al Interului a sutat spre poarta, balonul a fost atins si incetinit de portar dar isi continua drumul spre plasa. Un fundas al "alb-negrilor" a reusit insa sa respinga incredibil de pe linia portii, dupa o alunecare de nota 10.

Nici torinezii nu s-au lasat mai prejos si au ratat incredibil, din 6 metri.

Tot oaspetii de la Milano au deschis scorul, Balotelli marcand in minutul 63. Juve a tremurat serios pana la final, reusind egalarea in prelungirile partidei, prin Zdenek Grygera.

Cristi Chivu este considerat de publicatiile din Italia vinovat pentru golul primit de Inter in finalul partidei cu Juventus.

Juventus a egalat in minutul 90+1, autorul golului fiind cehul Grygera, care a marcat cu capul, nemarcat, din careul "nerazzurrilor", dupa un corner executat de Giovinco.

Pe langa greseala de la golul marcat de Juventus, lui Chivu ii mai este reprosata si scaparea din marcaj a lui Marchionni, la o faza cand acesta din urma a ramas singur cu portarul Julio Cesar, numai interventia de senzatie a goalkeeperului brazilian salvandu-i pielea internationalului roman.

Cristian Chivu a fost folosit de tehnicianul Jose Mourinho pe toata durata intalnirii cu Juventus. El a fost folosit ca fundas stanga si a acuzat cateva probleme musculare spre sfarsitul partidei.

Chiar ?i a?a, "B?trâna Doamn?" nu se mai gânde?te la titlu ?i vrea acum s? se concentreze pe ob?inerea unui alt trofeu: Cupa Italiei. "Per total suntem mul?umi?i cu acest egal. Acum trebuie s? men?inem acest drum pân? la finalul sezonului ?i s? evolu?m bine în meciul cu Lazio, de miercuri", a declarat Vincenzo Iaquinta pentru site-ul oficial.